Jälgi meid

Spordiennustuse Kool

Spordiennustuse teejuht algajatele

kool

Järgnevast artiklist saad teada, kuidas selle põneva tegevusega alustada, milliseid panuseid teha ning milline portaal selleks valida. Toome sinuni mõningad levinumad strateegiad ja vihjed. Alusta panustamist siit.

Spordiennustuse teejuht alustajale.

Enamasti on spordiennustus rohkelt väljakutseid pakkuv hobi, kuid kui seda hästi teha, võib spordile panustamisega ka kõvasti raha teenida. Viimast sõnapaari ei tasuks siiski üle tähtsustada, kui oled alles algaja ning asud tegema oma päris esimesi panuseid internetis.

Lähtudes aastatepikkusest kogemusest spordiennustuse vallas, oleme pannud kokku lühikese juhendmaterjali, mis aitab Sul mõista kõiki alustamiseks vajalikke põhimõtteid ning seda, kuidas panustamine reaalselt käib. Eelkõige katsume anda vastused just esmastele küsimustele, mida Sa oled endale spordipanuseid tehes esitanud.

Sa leiad siit ka kõik nn. “kuldsed reeglid”, mis aitavad täiustada teadmisi spordiennustusest ning võimaldavad Sul sellega ühel heal päeval ka raha teenima hakata. Vältides tüüpilisi vigu spordile panustamisel on võimalik üsna kiiresti tulemusteni jõuda, kaotamata seejuures spordiennustusega kaasnevat põnevust ning jäämata ilma naudingust, mida see erakordselt äge valdkond Sulle pakub.

Me alustame oma spordiennustuse teejuhti koefitsientidest, üldisest panustamise strateegiast ning info kogumisest. See kõik on algajale hädavajalik.

Niisiis – hakkame aga pihta!

Kõige tähtsam osa selles juhendis on koefitsientide olemuse selgitamine.

Mis on koefitsiendid?

Koefitsiendid on terves spordiennustuse valdkonnas A ja O. Seda tõsiasja ei tohiks kunagi unustada ega märkamata jätta. Põhimõtteliselt tuleb mõista, et oluline pole mitte ühegi üksikpanuse tulemus, vaid just panuse koefitsient, mis määrab tegelikult selle, kas panusel on mõtet (väärtust) või mitte.

Lühidalt öeldes väljendavad koefitsiendid mingit tõenäosust pöördvõrdelises seoses – mida väiksem on sündmuse toimumise tõenäosus, seda kõrgem on koefitsient. Järelikult võib lugeda heaks panuseks seda, kus sündmuse X toimumise tegelik tõenäosus on seda väljendavast koefitsiendist suurem.

Praktikas võib leida väärtust mistahes koefitsientides, olgu siis numbriks 1.15, 5.50 või kasvõi 28.90. Kui Sa hindad sündmuse tõenäosust 90%-le, siis koefitsient 1.15 väljendab Sinu jaoks väärtust (ehkki võrdlemisi väikest). Märksa rohkem väärtust leiavad spordiennustajad aga nendes koefitsientides, mis iseloomustavad ühe osapoole ebasoosingut. Loomulikult ei saa seda aga kunagi enesestmõistetavaks pidada.

Kõik elukutselised spordiennustajad peavad usaldama oma isiklikke hinnanguid, sõltumata sellest, kas tegemist on panustamisega favoriidile või mitte. Kõige tähtsam on panustada ikkagi just nendele koefitsientidele, milles väärtus peitub.

Üsna hea mõte on ka erinevate kihlveokontorite poolt pakutavate koefitsientide võrdlemine, milleks on olemas palju veebitööriistu. Kindlasti soovitame rõhutada, et juhul kui oled juba päris kõva spordiennustaja, pole mingit mõtet panustada koefitsientidega, mis jäävad turu parimatele pakkumistele alla. Sellega annad Sa lihtsalt kihveokontoritele raha ära.

Vali panustamise strateegia

Spordiennustuses heade tulemusteni jõudmine nõuab nii aega kui tõsist jõupingutust.

Ainuüksi sporti puudutava üleküllusliku info sorteerimine võtab tänapäeval tunde, jättes seejuures arvestamata aja, mis kulub vahetule mängude jälgimisele. Veelgi enam – tänaste telelepingute tõttu toimuvad mängud sageli kas samal ajal või võrdlemisi lühikese ajavahemiku jooksul, mistõttu pole kõikide (ega isegi suurema osa) mängude vahetu jälgimine ka kõige parema tahtmise korral lihtsalt võimalik.

See kõik viitab sellele, et igal tegusal spordiennustajal oleks soovitav omad kindlad mängud välja valida ning ühele konkreetsele spordialale spetsialiseeruda. Võid minna teemaga veelgi enam süvitsi ning laskuda lausa liigade või võistkondade tasemele. Mitte ühelgi spordisõbral pole piisavalt aega, et end kõikide aladega kurssi viia, seega piisab täiesti ühe või kahe liiga perfektsest tundmaõppimisest. Pärast spetsialiseerumist on palju lihtsam teadlikult panustada ning vältida rutakaid või läbimõtlemata otsuseid. Nii ei mõju näiteks muudatused võistkondade koosseisudes jms. Sulle enam nii pimestavalt kui varem.

Info kogumine ning tõenäosuse hindamine

Üldiselt on kihlveokontoritel alati rohkem infot ning parem ülevaade enda poolt pakutavatest mängudest kui klientidel. Nii pole mängijate poolt prognoositavad koefitsiendid enamikel juhtudel õiged, sest nende koostamisega tegeleval kihlveokontori töötajal on lihtsalt paremad teadmised. Õnneks pole see aga alati nii, sest eksida võivad nii koefitsientide tegijad kui ka teised panustajad ning kogenud spordiennustaja saab seda enda huvides ära kasutada.

Selleks, et spordiennustusega raha teenida, tuleks panustada tulemustele, mille koefitsient on kõrgem kui selle tegelik oodatav tõenäosus. Nendesamade tõenäosuste hindamine ning “õigete” koefitsientide kalkuleerimine on süstemaatilise ning tulusa panustamise aluseks, kuid praktikas nõuab see nii aega kui oskusi.

Ühe matši tulemust või mistahes mängu keskel aset leidva sündmuse tõenäosust mõjutab tohutu arv erinevad muutujaid, mille hulka kuulub ka juhus ehk niiöelda “õnn”. Me julgeme kõikidele uutele panustajatele öelda, et info kogumine ning selle piisav analüüs tõenäosuste hindamisel aitavad juhuse/õnnefaktori miinimumini viia. Kuna tänapäeval on kättesaadav lausa tohutu hulk (statistilist) infot, loob edukas spordiennustaja reeglina oma süsteemi ning võtab tõenäosuste kalkuleerimisel vaid asjaomaseid tegureid arvesse.

Spordis on tõenäosust mõjutavate muutujate arv lõputu. Näiteks mistahes tiimialadel võivad nendeks olla muudatused (alg)koosseisus, mängijate eemalejäämised ning vigastused, koduväljaku eelis jne. Just kogemuste varal õpid Sa mõistma, millised neist on kõige olulisemad ning kuidas koefitsientide võrdlemisel anomaaliaid leida. Paraku kipuvad aga algajad mitmetesse lõksudesse langema. Millised need on ning kuidas neid vältida?

1. Ülereageerimine muudatustele meeskondade koosseisudes

Võistkondlikes spordialades on üsna tavaline, et kiputakse ühe mängija mõju terve võistkonna esitusele üle hindama. Lisaks sellele on kõikide muudatustega meeskondade rivistuses – kuniks need pole toimunud erakordselt äkitselt – juba koefitsientide koostamisel arvestatud. Kui näiteks NHL-is uisutab algkoosseisus jääle varuväravavaht, siis selle mõju meeskonna üldisele esitusele on tegelikult märksa marginaalsem kui arvad.

2. Eelmised omavahelised kohtumised

Samade võistkondade eelmiste omavaheliste kohtumiste tulemused annavad küll hea ülevaate nende suhtelisest tugevusest või hoopis nõrkadest külgedest, kuid seda paraku vaid juhul, kui võistkondade koosseisud vahepeal ei muutu ning võetakse arvesse ka kõiki kaudseid tegureid, mis eelmist matši mõjutasid. Sa võid ju eeldada, et kõik kordub, kuid reaalsuses algab uus kohtumine taas nullist. Just seetõttu võib liigse tähelepanu osutamine eelmistele tulemustele mõjuda hävitavalt tervele Sinu panustamise strateegiale.

3. Statistika ei valeta – või siiski?

Statistikat ning selle tähtsust ei saa kunagi eirata, kui see pärineb usaldusväärsetest allikatest. Kuidas aga statistikat tõlgendada ning seostada sportlaste/võistkondade esituse või tõenäosustega, on hoopis teine teema.

Tänapäeval pääseb iga mängija ligi tohutule portsule andmetele ning tõenäoliselt on kihlveokontorite kasutuses veelgi enam statistikat. Jah, see kõik aitab mõista eelnevalt toimunut, kuid seos tulevikuga on kas täiesti olematu või siis äärmiselt väike. Seega ole statistika analüüsimisel ettevaatlik ning veendu, et suudad põhjuslikest seostest täpselt aru saada.

Näiteks tasub tõsiselt kaaluda, kas teadmine, et Broncos on võitnud Tänupühadele eelneval nädalal kuus kohtumist, on oluline kohtumises lähirivaaliga samast konverentsist, selge ilma korral.

Nüüdseks oleme me rääkinud Sulle kõigest, mida peaksid teadma enne panustamisega alustamist. Kuid selleks, et reaalselt pihta hakata, peaksid oskama ka sobivaid panuseid ning nende suurusi valida, hoides seejuures pea külmana ka pikemale võidu- või kaotustelainele sattudes.

Panuste valik

Nüüd, mil Sa juba mõistad koefitsientide olemust, oleks alles paslik panuste valikusse sukelduda.

Alguses proovivad paljud mängijad kätt mitmikpanustega, mis koosnevad kahest või enamast üksikpanusest. Mitmikpanuse võitmiseks peavad kõik sellest sisalduvad üksikpanused pihta minema ning üksainus valesti ennustatud tulemus nullib kõik. Mitmikpanuste omapära seisneb selles, et nad võimaldavad väikese raha eest suurelt võita, sest kõik selles sisalduvad koefitsiendid korrutatakse omavahel.

Kindlasti peavad aga mängijad arvestama, et alati sisaldub koefitsientides kihlveokontori marginaal. Piltlikult öeldes väljendab see teada-tuntud tõsiasja “maja võidab alati”.

Eesti portaalidest on näiteks Coolbetis käige väikseim teoreetiline tagasimakse protsent, milleks on 95 (mõnedes liigades isegi suurem). See on turu keskmist arvestades suhteliselt kõrge. Ning ega seegi number pole alati kivisse raiutud, sest Coolbet on tuntud oma erakordselt kliendisõbralike koefitsientide poolest, mis pakuvad teatud juhtudel kuni 100%-list teoreetilist tagastust!

Pea meeles puhtmatemaatilist põhitõde, et juhul kui koefitsientides sisalduva teoreetilise tagasimakse protsent jääb alla 100 (ehk peaaegu alati), siis suureneb mängukorraldaja eelis iga täiendava valikuga, mille panustamissedelile lisad. See tähendab, et juhul kui kombineerid ühte panusesse kasvõi kaks tulemust, langeb teoreetiline tagasimakse protsent alla 91 ning väheneb veelgi iga uue tulemuse lisamisega.

Pole vähimatki kahtlust, et spordiennustuse parim osa on õigete valikute tegemine ning kasumi kokkukühveldamine.  Just seepärast me ju mängimegi, eks ole?

Lühidalt võimaldab valitud hulgast üksik- ja mitmikpanustest koosnev süsteempanus kombineerida omavahel erinevaid tulemusi ning võita ka siis, kui teps mitte kõik ennustused pihta ei lähe.

Panuse suuruse valik

Üks kõige keerulisemaid aspekte spordiennustuses – mida sageli alahindama kiputakse – on panuse suuruse valik.

Jäta meelde, et ainuüksi õige strateegia valik panuste suuruse määramisel ei tee Sind kunagi rikkaks.

Samas on strateegia puudumine või vale strateegia kasutamine veelgi hullem. Pikemas perspektiivis mõjutab see halvasti ka Sinu poolt tehtud näiliselt häid panuseid ning kokkuvõttes võid oma raha lihtsalt maha mängida.

Kas see jutt tundus pisut keeruline ning tekitas segadust?

Võib-olla tõesti, kuid jälgides mõnda lihtsat juhtnööri, astud Sa vähemalt esimese sammu õiges suunas.

Isegi nn. “poolproffidel spordiennustajatel” on kombeks võidulainel ollespanuseid tõsta. On ju üsna loomulik tunda end kõikvõimsana, kui kõik mängud lähevad täpselt nii nagu ennustasid ning Sinu mängukassa aina paisub. Siiski soovitame Sul sel juhul mitu korda järgi mõelda, kas seniste keskmiste panuste tõstmine on ikka mõistlik ning põhjendatud!

Oletame, et panustad jalgpallile ning arvad neljal korral järjest võitja ära. Kas sellel on aga mingisugust mõju Sinu võimele järgmisel päeval NBA-s õigeid valikuid teha?

Loomulikult mitte!

Öeldakse, et õnnel pole mälu. Võidu- ning kaotuseperioodid on spordiennustuse loomulik osa.

Parim asi, mida Sa ise teha saad, on oma pea külmana hoida ning lähtuda panuste suuruste valikul oma strateegiast, mitte sellest, kuivõrd hästi või halvasti Sul parajasti läheb. Halbu kaotusi tuleb kõigil ette ning mõnikord võib periood, mille jooksul kaotused võite ületavad, päris pikaks venida. Kui see peaks aga juhtuma, siis ära satu paanikasse ega kuku halbu otsuseid langetama!

Enesekontroll ja viharavi

Ma pakun, et seda peatükki Sa algajate teejuhist nüüd küll leida ei lootnud?

Samas on jällegi tegemist millegi väga olulisega, sest absoluutselt igas spordialas sõltub lõpptulemus suuremal või vähemal määral juhusest. Spordiennustuseks kiputakse seda miskipärast “õnneks” nimetama.

Mistahes ootamatu tagasilöök või ettenägematu inimlik viga võib tulemust oluliselt mõjutada või veelgi enam – selle ka lõplikult määrata. Just seepärast peab iga panustaja arvestama loomulike võidu- ning kaotuselainetega. Mõlemal perioodil tuleb mõista, et eelmiste panuste tulemusi ei tohi kunagi tulevastesse panustesse üle kanda.

Üheks kõige tüüpilisemaks enesehävituslikuks veaks on tungiv soov kaotusi tasa teha ehk “jõuga võitmine” (kaotava perioodi ajal) või siis hoopis panuste järjepidev suurendamine, et rohkem raha teenida (võidulainele sattudes). Nende üsna inimlike emotsioonide kontrollimine on päris keeruline, nõudes tugevat enesekontrolli või halvemal juhul koguni viharavi.

Elukutselised mängijad tõdevad, et periood, kus üks kaotus järgneb teisele ning lõppu ei paista, võib viia enesekontrolli kaotamise ning endale aina sügavama haua kaevamiseni. Praktikas pole üdini rahulikuks jäämine mõistagi lihtne, kuid ainuüksi see, et oled selle teema läbi lugenud ning end asjaga kurssi viinud, on esimene sammuke edu suunas.

Eelkõige peaks spordiennustus olema lõbus ning põnev ajaviide. Kui Sa tunned, et hakkad enesekontrolli kaotama ega suuda oma tegevuses ka mingit meelelahutust näha, siis võimaldavad eetilised kihlveokontorid sul ka pidurit vajutada. Ebamõistliku mängimise vältimiseks võid oma konto sulgeda või määrata mingiks kindlaks perioodiks maksimaalse kaotuste limiidi.

See lõik on omakorda väga heaks sissejuhatuseks järgmisele teemale, mis puudutab arvepidamist.

Arvepidamine

Kui Sa soovid pikemas perspektiivis võitvaks spordiennustajaks saada, siis on täpne arvepidamine enam kui vajalik.

See pole oluline vaid panuste jälgimiseks ning oma tegevuste ja rahade liikumise kontrolliks, vaid ka üldise panustamismetoodika väljatöötamiseks. Kõikide valikute, panuste ning koefitsientide ülesmärkimine lihtsasse Exceli tabelisse on alguseks küll ning võimaldab Sul märgata võimalikke kitsaskohti, mis takistavad oma plaanide edukat elluviimist.

Siinkohal tuleb aga arvestada, et vaid väga harvadel juhtudel suudab spordiennustaja pidevalt kihveokontoreid võita ning seeläbi pikemas perspektiivis kasumit teenida. Ka Rooma linn ei valminud ühe päevaga ning seega ära looda, et leiad kiirelt üles need moodused, mis garanteerivad Sulle pideva ning kindla tulu. Küll võid aga katsetada erinevaid panustamise meetodeid ning strateegiaid nö. “mängurahaga”. Nii ei lähe algajate poolt tehtavad tüüpvead Sulle vähemalt midagi maksma.

Edasijõudnud mängijad panevad lisaks tulemustele kirja ka panuse analüüsi, selle toimumise tõenäosust mõjutanud muutujad ning kogu info, mis aitas soovitud tulemuseni jõuda. Selle, n.ö. läbiva meetodiga on kergem kaotuste või võitude põhjuseid avastada ning nii vigadest kui õigetest otsustest õppida. Internetis pakutakse mitmeid tasulisi või tasuta teenuseid ja arvutustabeleid, mis sobivad detailseks arvepidamiseks hästi. Neid tasub kindlasti testida, kuniks leiad süsteemi, mis Sinu vajadustele kõige paremini vastab.

Boonused ja tasuta panused

Paljud kihlveokontorid pakuvad deposiitboonuseid ning tasuta panuseid, mis on mõeldud enamasti uutele mängijatele. Kindlasti tasub neil silma peal hoida, kuid ära unusta kunagi, et päris tasuta lõunaid pole üldjuhul olemas.

Näiteks tuleb deposiitboonused peaaegu alati “läbi mängida”. See tähendab, et juhul kui kannad kihlveokontorisse 50 eurot, tuleb teha esmalt 500 euro väärtuses panuseid (oletusel, et läbimängimise nõue võrdub 10x deposiidisummaga) ning alles siis võid oma raha välja kanda. Isegi kui peaksid vahepeal suurelt võitma, ei saa Sa teha väljamakset läbimängimise nõuet ignoreerides. Juhul, kui see kõik ei mõjuta Sinu strateegiat või mängumetoodikat, on mõistagi kasulik boonuseid kasutada ning sellega lisaraha teenida. Kindlasti ära aga unusta kasutajatingimusi läbi lugeda (sh. kirbukirjas märgitud reegleid), et hilisemaid ebameeldivaid üllatusi vältida.

Näiteks Coolbet pakub spordiennustuse deposiitboonust summas 100 % kuni 150 €, millel on kuuekordne läbimängimise nõue minimaalse koefitsiendiga 1,70. Sa saad kontrollida iga boonuse läbimängimise tingimusi meie kampaaniate lehel või siis läbi vastava sõnumi, mille me Sulle personaalselt saadame.

Võimalikult selged pakkumised klientidele kohanduvad üldise läbipaistvusega, mis on meie ettevõtte strateegia üheks peamiseks tugisambaks.

Järeldus

Spordiennustus on suurepärane meelelahutus, kuid kui sellesse ülepea sukelduda ning mitte mõista mängu põhimõtteid, võib panustamine lõppeda kiire ning tarbetu raha kaotamisega. Just selle vältimiseks me juhendmaterjali ka kokku panime.

Panid kindlasti tähele, et mainisime oma artiklis nii mõnelgi korral coolbet`i. Me ei teinud seda asjata. Nimelt on just neil Eesti parimad koeftisendid ning me ei ütle seda suusoojaks, vaid see on päriselt ka nii. Vaata täpsemalt järgnevatest videodest.

Kui koefitsentide vahe ei tundunud veel eriti suur, siis vaata ära ka järgmine video ning saad teada, kuidas see pikas perspektiivis sinu kasumile hoobi võib anda.

Coolbeti konto saad avada siit.

Kommenteeri
Reklaam

Ennustusvihjed

Rohkem rubriigist Spordiennustuse Kool

Vajuta Meeldib ning elame koos spordile kaasa!

Jagame erinevate spordialade uudiseid ning ennustusvihjeid. Liitu meie järgijaskonnaga ning sa ei maga ühtegi tähtsaimat lugu maha!


This will close in 40 seconds