Jälgi meid

Spordiennustuse Kool

9 nõuannet, kuidas tuvastada oma halbu harjumisi spordiennustuses

palveta ja panusta

Isegi kõige edukamate panustajate käitumises võib ilmneda negatiivseid harjumusi.

Kuid erinevus nende ning teiste (ehk siis suurema osa mängijate) vahel seisneb selles, et edukad panustajad on oma halbadest harjumustest teadlikud ning võtavad nendega kokku puutudes koheselt kasutusele vastumeetmed võimalike hilisemate ja hoopis tõsisemate probleemide vältimiseks.

Kui oled pikka aega panuseid teinud, siis oled tõenäoliselt ka ise mingite halbade harjumustega kokku puutunud.

Siin on üheksa kõige tüüpilisemat halba harjumust spordiennustuses, millest võib saada probleem igale panustajale. Neid kõiki iseloomustab asjaolu, et tegemist on salakavalate lõksudega, kuhu langemine on üllatavalt kerge. Kui lõkse ei suudeta märgata ning enda käitumises vajalikke parandusi teha, siis võivad nendesse kukkumised väga kalliks maksma minna.

Vaata nüüd detailselt kõik halvad harjumused läbi.

1. Ilma eesmärgita panustamine

Kui Sul pole täpset ettekujutust sellest, mida Sa soovid saavutada spordile panustades, siis oled justkui sihitult kõrbes ekslev üksik hunt. Sul lihtsalt peab olema mingigi eesmärk – olgu selleks siis lihtsalt väike soov mõnele suurvõistlustele nagu Super Bowl või FA Cup vürtsi lisada või siis juba tõsine tahtmine “võita piisavalt raha, et oma igapäevatööga hüvasti jätta ning mitte kunagi enam tööle tagasi minna!”

Kui Sul eesmärki pole, kannad Sa kihlveokontori arvele arutult raha ning Sul pole seejuures isegi täpset aimu, millal see välja võtta. Veelgi enam – Sa ei tea sedagi, millal oma online-kontole raha lisamine lõpetada.

2. Oma isiklikku skilli uskumine

Üldiselt on panustajatel kõrge ego.

Mõneti on seda ka vaja, sest vastasel juhul ei saaks Sa teha riskantseid panuseid ega uskuda sellesse, et oled piisavalt tark ning suudad nii kihlveokontorile kui ka teistele mängijatele ära panna.

Kui Sinu võitvad panused on edukad, siis on see pealtnäha suurepärane. Probleem tekib aga juhul, kui need õnnestumised paisutavad Sinu niigi kõrge ego ülemäära suureks. Kui Sa oled olnud mõnda aega edukas ning teeninud ka kasumit, siis kipud pidama end kõikvõimsaks ega usu, et võiksid üldse kaotada. Praktikas hakkad Sa seejärel tarbetud riske võtma – tegema panuseid, mis pole vastavuses Sinu mängukassa suurusega või siis panustama spordialadele, millest Sa mitte midagi ei tea.

Mängijatel on oluline mõista, et nad on täpselt nii head nagu nende järgmine võitev panus ning iga võidulaine toob järgmist kaotustelainet vaid selle panuse võrra lähemale. Liigne enesekindlus tuleb alla suruda ning osata tagasihoidlikuks jääda, sest vastasel juhul oled Sa spordiennustuses suures hädas.

3. Laiskus ja hooletus

Kui inimesed on juba mõnda aega panuseid teinud ning ka teatavat edu nautinud, siis hakkavad nad muidu üsna ajamahukas protsessis energiat säästma ehk pöörama märksa vähem tähelepanu mängueelsele uurimistööle ning mängude vaatamise peale.

Viilimine ning hooletu suhtumine oma seni hästi töötanud ning kindlasse meetodisse tähendab, et Sa ei tee enam asju nii nagu Sa varem, mil regulaarselt võitsid! Teisisõnu pole Sa laisaks muutudes kaugeltki nii edukas ja hea panustaja kui olid seda varem.

4. Teiste süüdistamine oma kaotustes

Sa küsid oma parimalt semult, kes talle meeldib. Sa kammid läbi Twitteri, et leida häid valikuid. Sa külastad spordiennustuse nõuandeid jagavad foorumeid ning teed viimaks oma otsuse selle inimese järgi, kelle loogika Sulle kõige rohkem meeldib. Seejärel – juhul kui peaksid kaotama – kukud Sa koheselt süüdistama teisi, mitte aga iseennast!

Sellega patustad Sa täielikult spordiennustuse peamiste käitumisreeglitevastu. Põrgu päralt – kui Sa oled juba oma valiku teinud, siis jää sellele ka kindlaks! Teiste süüdistamine juhatab Su ohtlikule teele, kus vastandad teiste poolt antud soovitused iseenda parimatele valikutele. Oluliselt parem oleks hoopis välja selgitada, mis toona valesti läks ning vältida sama spordiennustuse viga tulevikus.

5. Oskamatus ajaga kaasas käia

Spordiennustuse maailm muutub ning selles valdkonnas pakutavad võimalused laienevad pidevalt.

Alati on uusi võimalusi panustamiseks ning lihtne on leida infot, mis aitab Sul erinevatest mängudest aru saada. Kuna info levik on massiline, muutuvad ka panustajad aasta-aastalt aina targemaks, oskavad panustada spordialadele, mida isegi kihlveokontorid nii hästi ei tunne ning teavad, millal oma raha välja võtta kui kõik asjad teps mitte planeeritult ei suju.

Ka head mängijad, kes ei oska ajaga kaasas käia ning oma võimalusi ära kasutada, kaotavad peagi oma eelise kihlveokontorite ees ning nende kasumid hakkavad vältimatult langema.

6. Soov oma kaotused kiiresti tasa teha

Oletame, et Sa kaotasid 1000 eurot panusega, mille võidus olid eelnevalt enam-vähem kindel. Nüüd teed Sa kiiresti juba järgmise panuse, mille eesmärgiks on kaotatud tuhat eurot hoobilt tagasi teenida. Ja järgmisel nädalal avastad Sa panuse, millel on veelgi paremad näilised võiduvõimalused kui eelmistel ning Sa panustad veelgi kõrgemalt, et teha tasa kõik eelmisel nädalal saadud kaotused.

Paraku pole ükski võit garanteeritud ning niiviisi toimides oled Sa silmitsi reaalse võimalusega kõigest ilma jääda – lihtsalt põhjusel, et soovid oma kaotusi kiirelt tasa teha. See taktika võib tõepoolest mõnel korral ka töötada, kuid kohe kindlasti mitte alati. Soov kaotatud raha kiirelt tagasi teenida on alati väga kõrge riskiga ettevõtmine.

Kõige halvemal juhul lähed Sa pankrotti. Kuna pennitu spordiennustaja pole enam suuteline midagi võitma, siis ära muuda oma elu raskeks ega astu ülimalt riskantseid samme selle nimel, et kaotatud raha kiirelt ning kasvõi vägisi tagasi teenida.

7. Avaliku arvamuse jälgimine

Üldine (st. suurema osa inimeste) arvamus on peaaegu alati vale.

Põhimõtteliselt peaksid Sa kasutama pigem kõiki oma võimalusi üldise arvamuse (loe publiku) vastu panustamiseks. Kui Sul on probleeme vaid SELLE halva harjumusega, siis võid kogu oma tulevase spordiennustaja karjääri võrdlemisi kiirelt ja valutult 180-kraadilises suunas paremuse poole pöörata.

Seda strateegiat tuntakse ka nimega “mängi ühiskondliku arvamuse vastu”. Avalikkus armastab võitjat ning tahab temaga ühes paadis olla, lisaks võimendab seda kõike ka meedia. Erinevalt Sinust ei tee laiem avalikkus aga mingit uurimustööd, mistõttu on Sul palju suurem tõenäosus õigesti panustada ning leida selleks ka märksa paremaid koefe kui suurem osa teisi mängijaid.

8. Liiga paljude panuste tegemine

Üldkokkuvõttes häid tulemusi saavutavad mängijad keskenduvad vaid headele panustele. Otsesõnu tähendab see väärtuspanustamist ning juhul kui panuses positiivset väärtust ei leita, siis jäetakse see lihtsalt tegemata. See võib tähendada, et ühel nädalal panustad Sa teistest vähem, teisel jällegi rohkem.

Mõtle näiteks pokkerile. Rohkem raha teenivad need mängijad, kes oskavad halvad käed maha visata. Spordiennustuses kehvadest panustest loobumine on tegelikult täpselt sama, mis viletsate kaartide mahaviskamine pokkeris.

Muidu hea soovitus kõiki mune mitte ühes korvis hoida kõlab ju loogiliselt, kuid oma panuste liigne hajutamine võib jällegi viia selleni, et kasumi teenimiseks tuleks Sul kõik need panused ka võita. Seega on pigem mõistlik suurendada neid panuseid, milles Sa tunned end kindlalt ning vähendada üldist panuste arvu.

9. Ühtedele ja samadele meeskondadele või spordialadele truuks jäämine

On mängijaid, kes panustavad vaid kindlatele meeskondadele, liigadele ning spordialadele.

Samuti on neid, kes teevad panuseid ainult reaalajas.

Nii toimitakse põhjusel, et ollakse asjadega hästi kursis ning tuntakse end panustamisel mugavalt. Samas – kas nii võib olla aga alati kindel, et just need meeskonnad ja liigad pakuvad tõepoolest parimaid panustamise võimalusi, mis Sinu oskustele (ja huvidele) vastavad?

Vabalt võib juhtuda, et mõni teine liiga tagab panustajale märksa suurema lisaväärtuse ning seda vaid põhjusel, et meedia tähelepanu selle liiga vastu on väiksem. Nagu eelnevalt juba mainitud, võivad Sinu kasumlikule panustamisele saada takistuseks nii oskamatus uuendusi omaks võtta kui läbimõtlematu eksperimenteerimine.

Näiteks paljuräägitud 2015/2016 aasta vutihooajal said korralikud tappa need, kes panustasid Premier League’s alati vaid favoriidiseisus olnud Chelseale, kes kaotas mäng mängu järel. Seevastu nutikad mängijad märkasid eelmisel hooajal väljalangemisohus olnud ning mitte kuigi kõrgelt haibitud Leicester Cityt, kes võitis järjest kohtumisi ja aitas neil korralikku kasumit teenida.

Järeldus

Sinu panustamise strateegia võib olla küll viimse detailini lihvitud, kuid (endised) halvad harjumused hiilivad sellest hoolimata otsekui märkamatult ligi. Oluline on osata neid tuvastada ning seeläbi ka halbu harjumusi vältida.

Jää kindlaks eelnevalt määratud eesmärkidele, ära jälgi ega süüdista teisi, tee alati oma kodutöö ära ja ole uuenduslik. Pärast igat kaotust esitada endale küsimus – kas tegemist oli Sinu halva harjumusega või kogesid Sa lihtsalt ebaõnne?!

Kas ka Sina oled kannatanud mistahes halbade harjumuste tõttu?

Kommenteeri
Reklaam

Ennustusvihjed

Rohkem rubriigist Spordiennustuse Kool