VIDEO | Nii sündisid Alissoni tabamusele eelnenud Premier League’i viis väravavahtide väravat

Liverpooli väravavahist Alisson Beckerist sai pühapäeval 2:1 võidus West Bromwich Albioni üle Premier League’i ajaloos kuues puurilukk, kes väravani jõudnud. Viimati sai sellega mõni väravavaht hakkama kaheksa aastat tagasi ning esimest korda nähti liigas väravavahi poolt löödud väravat 2001. aastal.

20 aastat tagasi sammus teistele jäljed ette Peter Schmeichel. Taanlane oli Aston Villa eest just oma debüüthooaega alustanud, kui oktoobris sõitis meeskond külla Evertonile. Mängus jäädi 0:3 taha, enne kui viimase paarikümne minuti sees ärgati. Schmeichel näitas tugeva parema jala löögiga väljakumängijatele ette, kuidas asjad vastase värava all käima peaksid ja tegi 90. minutil seisuks 2:3.

2004. aasta veebruaris sai teise väravavahina sellega hakkama Brad Friedel. Sarnaselt Schmeicheli vägitükile tegi ameeriklane seda samuti vastase karistusalast jalaga ja juhuslikult sattus ka ise kaotajate poolele. Ta aitas Blackburn Roversil võõrsil Charltoni vastu 90. minutil 2:2 viigistada, enne kui pidi teises väljakuotsas lisaminutitel ühe veel välja võtma.

Premier League’i kolmas väravavahi värav sündis moel, mida ei osanud keegi oodata. Tottenhami toonane esikinnas Paul Robinson lõi 2007. aasta märtsis Watfordi vastu oma karistusala lähedalt palli sedavõrd tugevalt lahti, et see maandus alles teises kastis ja põrkus üle ametivenna Ben Fosteri.

Juhtunu oli nii uskumatu, et isegi ülekande ekraanigraafika eest vastutav inimene ei saanud mitte midagi aru ja pani tabamuse algselt kirja Watfordi väravana. Spurs võitis mängu 3:1.

Pärast mõningat põuaperioodi löödi Premier League’is väravavahtide poolt väravad lausa kahel järjestikusel aastal. 2012. aasta jaanuaris tõstis Tim Howard panuseid ja lõi oma karistusalast meeletu tuule abiga palli Bolton Wanderersi väravat valvanud Adam Bogdani selja taha. Ameeriklane viis oma meeskonna Goodison Parkil juhtima, aga lõpuks kaotati 1:2.

2013. aasta novembris löödi rahulikult lahti 10. vooru kohtumine Stoke City ja Southamptoni vahel, kui äkitselt oli 13 sekundiga skoor avatud. Palli lahti mänginud Southampton puterdas selle ära, mis jõudis Stoke’i kaitsja kaudu väravavahi Asmir Begovicini ja Bosnia kollkipper saatis oma karistusalast mänguvahendi Artur Boruci väravasse.

Begovici tabamus läks Guinnessi rekordite raamatusse kirja, kui ametlikus mängus kõige kaugemalt löödud värav. Selle pikkuseks mõõdeti 91,9 meetrit. Tänavu jaanuaris võttis rekordi 96,01-meetrise sooritusega üle Inglismaa tugevuselt neljandas liigas Newport County eest mängiv väravavaht Tom King.