E-Spordi võistluste puhul saab tuua palju paralleele tavalise spordiga. Kasutades erinevaid taktikaid ning meeskonnatööd proovitakse alistada vastasmeeskond. Mõistagi eristab kübersporti tavaspordist asjaolu, et võistlus viiakse läbi virtuaalmaailmas.
Maailma üheks populaarseimaks arvutimänguks, milles spordile sarnaselt võisteldakse ning suurte auhinnarahadega turniire korraldatakse, on Counter-Strike: Global Offensive. Lühendatult kutsutakse seda ülipõnevat e-spordiformaati CS: GO.
Mängust täpsemalt
Tegemist on “first-person shooter” stiilis tulistamismänguga. Üks meeskond on terroristid ja teine terroristide vastane üksus. Esimeste ülesanne on panna pomm teatud alale ja see edukalt õhata. Teiste ülesanne jällegi pommi lõhkamist takistada ja see kahjutuks teha. Meeskonnad saavad olla võidukad ka juhul, kui lihtsalt suudavad vastase kõik liikmed enne ajalimiiti maha lasta. Mõlemas meeskonnas on populaarseimas võistlusformaadis 5 liiget ning turniiridel mängitakse läbi mõlemad pooled.
Tegemist on mänguga, mis nõuab nii häid reflekse, kiiret mõtlemast kui suurepärast koostöövõimet ning strateegiat kogu meeskonna poolt.
Turniiridest
Turniiridel, kus meeskonnast üksteisega mõõtu võtavad, selgitatakse võitha välja põhimõttel parem 30-st raundist ehk võitmiseks peab teenima vähemalt 16 raundi võitu. Ühe raundi ajalimiit on 1 minut ja 55 sekundit. Võrdsuse huvides vahetatakse peale poolte raundide mängimist pooli ehk algsed terroristid hakkavad teises pooles hoopis terroristide vastasteks. Olenevalt turniiriformaadist võivad reeglid ja limiidid natukene erineda.
Kõige populaarsemad formaadid turniiridel on parim meeskond ühest mängust(mapist) või parim meeskond kolmest mängust. Esimesel juhul piisab meeskonnal vastase võitmiseks ühest 30-raundilise mängu võitmisest. Teisel juhul on vaja võita vähemalt kaks.
Auhinnarahad
CS:GO turniirde auhinnarahad ületavad tihtipeale miljoneid Eurosi ning tõsiasi, kus meeskonnad lähevad koju sadades tuhandete Eurodega pole midagi uut. Selliseid summasid teenivad muidugi eranditult profimängijad ehk tüübid, kes selleks iga päev ropult vaeva näevad. Selleks, et suurte rahadeni jõuda, tuleb muidugi ka ennast kõigepealt kõige suurtematele turniiridele mängida.
Ka Eestis on professionaalne mängija olemas. Selleks meheks on Robin Kool, kes on oma karjääri jooksul teeninud umbkaudu 400 000€ auhinnaraha ning mängib hetkel meeskonnas nimega mousesports. 20-aastase noormehe mängijanimeks on “ropz”.
Eesti parim CS:GO mängija Robin “ropz” Kool
Panustamivõimalused Counter-Strike võistlustele
Nagu ikka erinevatele spordialadele kohane, on ka CS:GO peale võimalik spordiennustusi teha. Järgnevalt vaatame üle populaarseimad panustamisvõimalused, mida seal võimalik teha on.
1. Lõpptulemuse ennustamine. Kõige populaarsem ja lihtsamini mõistetav panustamise valik. Võimalik ennustada, kas kohtumisest väljub lõpuks võitjana meeskond 1 või meeskond 2.
2. Over/Under ehk üle/alla panused. Võimalik ennustada, mitu map-i ehk “setti” kokku mängitakse. Selline valik on vaid turniiridel, milles võitja selgub “parim kolmest” või “parim viiest” formaadis. Antud näide on toodud turniirilt, kus mängitakse “parim kolmest” formaadis. Alla panus on võitev, kui emb-kumb meeskond võidab 2:0. Üle panus on võitev, kui emb-kumb meeskond võidab 2:1.
3. Kindla map-i võitja ennustamine. Formaatides, milles mängitakse rohkem kui üks map. Counter-Strike maailmas on ühe map-i väärtus nagu tennises üks sett või võrkpallis üks geim.
4.Kindla raundi võitja ennustamine. Saab ennustada, kumb meeskond võidab kindla raundi. Üks raund on üldjuhul 1 minuti ja 55 sekundi pikkune mäng. Terroristid võidavad, kui suudavad pommi lõhata või kõik viis vastast tappa. Kui see ebaõnnestub, siis on võitnud vastasmeeskond selle raundi.
5.Händikäp panused. Nagu tavaspordiski, siis saab kasutada händikäppe. Seda pakutakse nii map-ide kui raundide arvestuses. Händikäp tähendab, et ühele meeskonnale on antud teatav edu ja küsitakse, kes sellisel juhul kas map-i või raundi võidab.
Need on viis peamist kategooriat, millele E-spordis ja täpsemalt Counter-Strike mängus panustada saab, kuid sõltuvalt erinevatest turniiridest ja kihlveokontoritest võib neid olla vähem või rohkem.
Kuidas vaadata?
Õnneks pole kurikuulus spordimaailma laastanud koroonaviirus suutnud e-spordile oma jälge jätta (kuigi ka seal mängitakse tavaliselt tähtsaimad turniirid suure rahvahulga ees) ning valikut, mida vaadata on korralikult. Just käesoleval hetkel on käimas maailma 24 parima meeskonna osavõtuga turniir, kust ei puudu ka Robin Kooli tiim mousesports.
Mängud toimuvad tavaliselt pea iga päev alates pärastlõunast kuni südaööni välja. Tänased kohtumised algavad Eesti aja järgi kell 15:35, 19:00 ning 23:00. Rohkem infot turniiri kohta leiab siit. Kohtumisi saab “lives” jälgida liiga ametlikult kanalilt siit.
Ilmselgelt aitab CS:GO jälgimise veelgi põnevamaks teha üks korralik spordiennustus. Selleks kasuta spordimees.ee eksklusiivselt 20€ väärtuses riskivaba pakkumist ning kaotuse korral saad oma raha tagasi.
Alustamiseks, vajuta siia või allolevale nupule.
VÕTA RISKIVABA PANUS SIIT
Coolbeti konto avamine – isegi telefoniga! – võtab aega kõigest 30 sekundit!
Meie analüüsid ning ennustused on kirjutatud parimal meile saadaoleval võimalikul moel, kuid me ei garanteeri võitvaid panused. Palun panustage vastutustundlikult ning ainult rahaga, mida olete valmis kaotama.