Neymar oma 2015. aasta Meistrite Liiga finaalis löödud värava õigsust kohtunikule selgeks tegemas.
IFAB, kes vastutab rahvusvaheliste jalgpallireeglite koostamise eest, avalikustas millised muudatused alates järgmisest hooajast jalgpallireglemendist vastu võetakse. Uute reeglite eesmärgiks on mängu jooksul aset leidva ajaviitmise ning pettuste vähendamine. Reeglid hakkavad kehtima alates 2019/2020 hooajast.
Ründava meeskonna mängijad ei tohi enam karistuslöögi ajal müüris seista
Karistuslöökide puhul keelatakse ära ründava meeskonna mängijate müüris seismine. Käesolev reglement peaks vähendama karistuslöökide ajal toimuvat rüselemist ründe- ning kaitsemängijate vahel. Rünnakul oleva meeskonna liikmed peavad müürist hoidma vähemalt ühe meetri kaugusele.
“Juhuslikku kätt” enam ei eksisteeri
Kui siiamaani olid juhusliku käega löödud väravad seaduspärased ning kuulusid lugemisele, siis enam nad seda ei ole. Selleks, et käega mängimise reeglit arusaadavamaks teha kaotatakse jalgpallist “juhuslik” ning “tahtlik” käsi ning kui edaspidiselt peaks tekkima käega palli puutumise tagajärjel ühele meeskonnale ebaaus eelis või värav, siis seda enam ära ei loeta ning vilistatakse vabalöök vastasvõistkonna kasuks.
Kuidas see mängule kaasa aitab?
Siinkohal saab heaks näiteks tuua Neymari 2015. aasta Meistrite Liiga finaalis löödud värava, mida kohtuniku poolt ära ei loetud, kuid vanade reeglite tõttu, oleks seda kindlasti pidanud tegema. Tegemist oli nimelt tahtmatu käega. Uute reeglite järgi ei teki sarnases olukorras enam mingitki küsimust – värav ei loe.
Keha loomuliku silueti reegel
Järgmiseks käega mängu puudutavaks reegliks on niinimetatud “loomuliku silueti reegel”. Käesolev punkt ütleb, et kui käed on palli mängides normaalses asendis ehk keha kõrval, siis sel juhul käega mängu ära ei vilistata. Kui nad on, aga kehast tunduvalt eemal, eesmärgiga ennast suuremaks teha ning palli teekonda takistada, vilistatakse viga igal juhul, olenemata selle tahtlikusest või tahtmatusest.
IFABi tehnilise direktori David Ellerey sõnul loodi käesolev reeglimuudatus selleks, et kaitsemängijad ei peaks enam oma käsi selja taha peitma. Nüüd võivad nad neid vabalt keha kõrval hoida, kuid nende abil ennast suuremaks teha ei tohi.
Väljavahetatud mängija peab lahkuma kõige lühemat võimalikku teed pidi
Loodetavasti lõpetab see reegel vahetustega ajaviitmise. Kui eelnevalt asus mängu juhtiva meeskonna poolt väljavahetatud mängija tavaliselt väljaku kõige kaugemas otsas ning hakkas pärast otsuse teatavaks tegemist vaikselt vahetusmeeste pingi poole lonkima, siis alates uuest hooajast peab ta väljakult lahkuma kõige lähima punkti kaudu külje- või otsajoonel.
Väravavahid peavad penalteid kaitstes, vaid ühe jalaga joone peal seisma
Kui eelnevalt pidid väravavahid penaltite puhul mõlema jalaga väravajoonel seisma, siis nüüd võivad nad seda vaid ühega teha. Lisaks sellele ei järgne penaltitele enam lahtise palli olukorda ehk kui löök on sooritatud, siis ebaõnnestunud penalti puhul pannakse alati mäng seisma ning see jätkub väravalöögiga.
Kui pall puutub kohtunikku jätkatakse vabalöögiga ründava meeskonna kasuks
See on üpriski iseennast lahti seletav punkt. Reegel on loodud vältimaks olukordi, kus juhuslik kohtuniku puude, annab emmale-kummale võistkonnale ebaausa eelise.
Punased ning kollased kaardid ka treeneritele
Nagu mängijaidki, saavad kohtunikud nüüd ka peatreenereid hoiatuskaartidega karistada. Punase kaardil puhul on treener sunnitud viivitamatult väljakult lahkuma.
Väravalöök ei pea karistusalast väljuma
Pallivalduses oleva meeskonna mängijad võivad nüüd väravalöögile oma karistusalasse vastu minna. Eelnevalt pidi väravalöögi vastuvõtja asetsema karistualast väljaspool.
Loodetavasti oled nüüd kõikide reeglimuudatustega, mis alates 2019/2020. aasta hooajast jõustuvad, kursis. Jääb üle vaid pöidlaid hoida, et see muudab jalgpalli veelgi ladusamaks ning pikke tüütuid mänguseisakuid esineb vähem.