Connect with us

Korvpall

Läbi raskuste tähtede poole – uskumatud lood NBA korvpallurite rasketest teekondadest tippu

Kõrvaltvaatajale on tippsportlase elu meelakkumine. Tegeled oma lemmik spordialaga ning teenid veel ulmelisi rahasummasid lisaks. Kuid see on vaid jäämäe tipp – tähelepanuta jäävad ränkrasked treeningud, kodunt eemal olemine ning veel mitmed sportlase eluga kaasnevad kohustused. Lisaks kõigele leidub ka neid, kelle lapsepõlv ja sirgumine sportlaseks on olnud tõeline kadalipp ning on võrreldav hollywoodi filmi stsenaariumiga.

Serge Ibaka

Ibaka raske lapsepõlv on seotud eelkõige sotsiaalse ja poliitilise olukorraga, millega noormees leppima pidi. Mõlemad tema vanemad olid professionaalsed korvpallurid Kongo Vabariigis, kus Ibaka sündis. Ema suri noores eas umbes samal ajal, kui isa vangistati Kongo Teises sõjas. See kõik sundis 16-aastase Ibaka Kongost lahkuma, teadmata, et talle on sündinud laps. Euroopasse jõudes oli ta esmalt lühikest aega Prantsusmaal ja seejärel Hispaanias, kus ta hakkas silma NBA skautidele. Aastal 2018 draftis 18-aastase noormehe Oklahoma City Thunder. Aastaid hiljem kohtus ta esmakordselt oma tütrega, kelle sünnist Ibaka algul midagi ei teadnud. Nüüd elab tüdruk koos Ibakaga Ameerikas.

Dwyane Wade

Wade sündis 1982. aastal kurikuulsas Chicago lõunaosas. Tema vanemad lahutasid, kui tulevane korvpallistaar oli vaid neljakuune. Emale mõjus lahutus nii raskelt, et ta langes uimastite lõksu ja tarvitas muuhulgas ka heroiini ja kokaiini. Wade on sõnanud, et ema tarvitas kõigi pereliikmete ees ning süstlad vedelesid ka mööda elamist. Kui Wade oli 6-aastane, siis politsei korraldas nende majale haarangu ning viis poisi ema narkootikumide omamise ja müügi kavatsuste eest vangi. Kui enamus Wade´i sõpru tegi peale kooli sporti, siis tema külastas vanglas oma ema.

Lõpuks juhtis Dwyane Wade´i elu õigele teele tema vanem õde, kes suunas poisi sporti tegema, et vältida kiusatusi, mille ohvriks nende ema oli langenud. Ema veetis ka selle aja trellide taga, kui Wade´st oli sirgunud ülikooli superstaar. Lõpuks vabanes naisterahvas vanglast ajal, kui tema poeg jõudis NBA-sse.

Steven Adams

Pilt Adamsite perekonnast, millelt puuduvad veel nii mõnedki liikmed

Uus-Meremaa hiiglasel on kokku 17 õde-venda, Steven on nendest kõige noorem. See kõik on tähendanud talle eluaegset võitlust kõige eest. Tema vendade keskmine pikkus on 206cm ning õdede 183cm. Adams oli 13-aastane, kui suri tema isa. Sellest ajast tekkisid ka probleemid ning noormees ei jõudnud enam kooli, sattus tihti kaklustesse ning oli kaotamas sihti oma elus. Sel hetkel astus tema eest välja vanem vend ning viis ta kohalikku korvpalliakadeemiasse. Lõpuks jõudis Adams välja Massachusettsi ülikooli, kus sai oma mentoriks treener Jamie Dixoni, kes oli oma elu jooksul Steveni vanemate vendadega Uus-Meremaal koos korvpalli mänginud. Dixon suutis mehest teha suurepärase korvpalluri, kes nüüd on üks hinnatumaid tsentreid NBA-s.

Dennis Rodman

Dennis Rodman on sõnanud, et ta on vanim 47-st lapsest, kelle ta isa teinud on. Just täpselt, väidetavalt on Rodmani isa 47 lapse isa(ametlikud andmed on 26-28). Siiski on isaks nimetada teda palju, sest Dennis Rodman kohtus temaga alles 50-aastaselt. See kõik tähendab, et perekonna kasvatamine oli ema õlul ning sellega hakkama saamiseks pidi rabama mitmel rindel – lausa neljal töökohal.

Rodman tundis, et ema ei pööra talle piisavalt tähelepanu ja hoolib rohkem oma tütardest. Lisaks oma lühikese kasvu tõttu keskkoolis, ei säranud ta ka korvpalliplatsil. See kõik viis kolimiseni Oklahomasse oma parima sõbra juurde. Selleks poisiks oli vaid 12(!) aastane valgenahaline mentaalsete probleemidega poiss, kellega Rodman korvpallilaagris kohtus. Poisi vanemad oli alguses Rodmani nende juurde kolimisele vastu, kuid lõpuks siiski nõustusid, sest Rodman suutis pakkuda nende pojale psühholoogilist abi ja tervendada seeläbi vaimset tervist. Peale seda hakkas Rodmanil paremini minema ka korvpalliväljakul ning edasine on juba ajalugu – läbi aegade üks parimaid lauapalli võitlejaid.

Allen Iverson

Iversoni ema oli sünnitades vaid 15-aastane ning kõigele lisaks üksikema. Esialgu elasid nad sotsiaalkorteris piirkonnas, kus narkootikumid ja kuritegevus oli normaalsus. 13-aastaselt nägi ta pealt, kuidas tema “isafiguur” ja iidol narkootikumide omamise eest arreteeriti. Peale seda oli Iversonil tõsiseid probleeme koolis käimisega.

Keskkoolis oli Iverson väga andekas jalgpallur ja korvpallur, kuid siis varises tema elu kokku. 17-aastasena osales rassistlikus vägivaldses mässus ühes kohalikus bowlingukeskuses. Ainsateks arriteerituteks Iverson ja tema kolm sõpra. Kuna väidetavalt sandistas Iverson vähemalt kolme inimest, siis nõudis süüdistaja karistuseks 15 aastat vanglas. Peale nelja kuud vanglas otsustati Iversoni karistus siiski tühistada, sest puudusid selged asitõendid. Iverson naasis keskkooli ja peale seda mängis kaks aastat Georgtowni korvpallimeeskonnas. 1996 aastal valiti drafti esimese valikuna NBA-sse.

Giannis Antetokounmpo

Eelmise hooaja ja tõenäoliselt ka tänavuse hooaja kõige väärtuslikum mängija Giannis Antetokounmpo sündis Kreekas. Tema vanemad on nigeerlased, kes olid Giannise ja tema vendade sünnihetkel ülimalt vaesed. Seetõttu ei suudetud ka korda ajada paberimajandust ning nii Giannis kui ka tema vennad ei saanud ei Kreeka ega Nigeeria kodakondsust. Neil ei olnud ühtegi dokumenti.

Huvi riigi poolt poiste vastu hakkas tekkima alles siis, kui nad näitasid häid esitusi korvpalliväljakutel. Aastaid vastati Antetokounmpode paberite taotlustele eitavalt, kuid kõik muutus kui Giannisest hakati rääkima kui üliandekast korvpallurist. Seepeale töötas Kreeka korvpalliliit ööd ja päevad, et poistele hangitaks Kreeka kodakondsus.

Terve nooruspõlve pidi Giannis kannatama toidupuuduse all ning seda loetakse ka üheks põhjuseks, miks ta oli noorena väga kõhn. Lõpuks sai Giannisest kreeklane kuu enne seda, kui ta valiti NBA draftis 2013. aastal. Hetkel teenib Bucksi staar aastas 25 miljonit dollarit.

Jimmy Butler

Kõige tuntum on lugu Jimmy Butlerist. Isa hülgas pere, kui Jimmy oli imik ja ema viskas ta kodunt välja, kui poiss oli alles 13 aastane. Ema viimased sõnad Butlerile olid:”Mulle ei meeldi milline sa välja näed, sa pead minema.” Seejärel oli Jimmy põhimõtteliselt kodutu ning elas pidevalt sõprade juures.

See kõik muutus, kui Butler jõudis keskkooli viimasesse klassi. Siis kohtus ta Jordan Lesliega, kellega said nad parimateks sõpradeks. Jordan Leslie ema lubas Jimmyl paar ööd nende juures ööbida, siis juba nädal, siis juba kuu ning lõpuks koliski Jimmy nende juurde elama. Selles peres kasvas juba 7 last.

Butleril olid kõik võimalused korvpalliga tegeleda, kuid samas oli tal ka koduigatsus ja ta kaalus vanasse kodusse naasmist ning korvpalliga lõpetamist. Tänu uuele emale Michelle Lambertile jätkas siiski Butler korvpalliga ning nüüdseks on jõudnud absoluutsesse tippu. Kõik on võimalik!

Click to comment
Advertisement

Ennustusvihjed

More in Korvpall

Vajuta Meeldib ning elame koos spordile kaasa!

Jagame erinevate spordialade uudiseid ning ennustusvihjeid. Liitu meie järgijaskonnaga ning sa ei maga ühtegi tähtsaimat lugu maha!


This will close in 40 seconds